Την Δευτέρα 16 Μαίου 2022 επισκέφτηκαν το σχολείο μας οι αξιωματικοί της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, αστυνόμος Β’ Λυγερός Γεώργιος και υπαστυνόμος Α’ Μπαντζής Γεώργιος, προκειμένου να ενημερώσουν τους μαθητές της Α’ τάξης για την ασφαλή περιήγηση στο Διαδίκτυο.

Οι μαθητές ενημερώθηκαν με τη βοήθεια κατάλληλου οπτικοακουστικού υλικού αλλά και με συζήτηση που ακολούθησε για επικίνδυνες πρακτικές και συμπεριφορές στο Διαδίκτυο και δόθηκαν  συμβουλές ορθής και ασφαλούς χρήσης των ψηφιακών μέσων. Αναφέρθηκαν επίσης παραδείγματα περιπτώσεων που αντιμετωπίστηκαν από την τοπική Διεύθυνση και απαντήθηκαν ερωτήματα και απορίες παιδιών και εκπαιδευτικών.

Στην δράση αυτή δόθηκε έμφαση στην ασφαλή χρήση των υπηρεσιών του Διαδικτύου( πληροφόρηση, ψυχαγωγία, εκπαίδευση, αγορές, επικοινωνία κλπ) και στη γνώση και ενημέρωση τόσο των μαθητών όσο και των γονέων – κηδεμόνων τους, ώστε να διασφαλιστεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο η σωματική και ψυχική τους υγεία.